Kullanıcı Değerlendirmesi: / 15
ZayıfEn iyi 

DLL REGISTER İŞLEMLERİ

Bu dökümanda dll dosyalarının daha kolay register edilebilmesini sağlayan Register.bat dosyasının kullanımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır.

 

Logo Objects, ActiveQuilt ve Redemption dlllerinin daha kolay register edilebilmesi için 2.18.00.00 setinde REGISTER.BAT isimli bir dosya ekledik. Bu dosya sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmaktadır. 

  • Lobjects.dll unregister
  • Lobjects.exe register
  • ActiveQuilt.dll unregister
  • ActiveQuilt.dll register
  • Redemption.dll unregister
  • Redemption.dll register

 Düzgün çalışabilmesi için sorunun yaşandığı terminalde, REGISTER.BAT dosyası sağ tuş menüsündeki “Run as Administrator” (Yönetici olarak çalıştır) seçeneği seçilmelidir. Daha eski işletim sistemlerinde(örneğin XP) ise admin kullanıcı ile dosyanın çalıştırılması sağlanmalıdır.

RegisterBat_1

Register işlemi başladığında (Lobjects.exe hariç) unregister-register işlemlerinin başarıyla veya başarısızlıkla sonuçlandığına dair aşağıdaki gibi mesajlar gelecektir, bu durum normaldir.

RegisterBat_2

Register işlemlerinin problemsiz  tamamlanabilmesi için register edilen dll’in o an kullanımda olmaması gerekmektedir. Örneğin Logo Objectsin register edilebilmesi için o an aktarım yapan bir uygulamanın çalışıyor durumda olmamasına dikkat edilmelidir.

Register.bat dosyasının içeriği versiyon bağımlı değildir, dolayısıyla register edilecek dll dosyalarının bulunduğu daha eski setlerimize de kopyalatılarak çalıştırılabilir.

Register işlemleri sırasında aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşılırsa bu bir yetki problemidir. Muhtemelen register.bat dosyası “Run as Administrator” seçeneği ile çalıştırılmamış veya eski bir işletim sistemi ise  admin kullanıcı tarafından çalıştırılmamış demektir.

RegisterBat_3