Network

Logo uygulamalarının ağ üzerinden kullanıldığı durumlarda, HELP görüntülenmek istenirse “Navigation to the webpage was canceled” hatası alınabilir. (Resim 1)

Bu hata Microsoft’ un yayınladığı bir güvenlik paketinden kaynaklanmaktadır. ( http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/ms05-026.mspx )

Devamını oku

MDAC_Architecture_thumb_medium250_0

Microsoft Data Access Components (MDAC):

MDAC, Evrensel veri erişimi sağlayan anahtar teknolojileri içerir. Web üzerinden veya bir yerel ağ (LAN) üzerinden kullanılan veri uygulamaları bu bileşenleri kullanır. Hem ilişkisel (SQL/Oracle)  hem de ilişkisel olmayan bilgileri tümleştirmek içindir ve Microsoft ActiveX Data Objects (ADO) OLE DB ve ODBC bileşenlerini içerir.

Veritabanı erişimi olan uygulamaların sağlıklı çalışabilmesi için MDAC'ın ilgili işletim sistemi için yayınlanmış hotfix'lerinin yüklenmiş olması son derece önemlidir.

HotFix güncellemelerinin yapılmamış olması, uygulamaların tutarsız veri oluşturmasına sebep olabilir. Bu sebeple uygulamaların çalıştırıldığı terminallerin MDAC bileşenleri mutlaka kontrol edilmelidir.

MDAC'ın işletim sistemleri bazında uygun versiyonda olup olmadığını aşağıdaki tablodan kontrol edebilirsiniz.

Devamını oku

Windows 2003 Terminal Services ile uzak masa üstü bağlantılarında yaşanması muhtemel printer(yazıcı) sorunları ve çözümleri aşağıdaki dökümanda ele alınmıştır.

Windows Terminal Servisleri (TS) sunucusuna Microsoft Remote Desktop (RDP) yani Uzak Masa Üstü bağlantısı ile bağlanan her bir istemci kendi üzerindeki yazıcı bilgisini TS sunucusuna gönderir. TS bu bilgilerden istemci üzerindeki yazıcının ne olduğuna karar vererek o oturum için yazıcıyı otomatik olarak oluşturmaya çalışır.

Devamını oku